Za powstawanie plam pigmentacyjnych przede wszystkim odpowiada podwyższony poziom melaniny, czyli naturalnego pigmentu, któremu włosy, oczy, ale również skóra zawdzięczają swój kolor. Natomiast nadmiar melaniny może być spowodowany przez kilka czynników, takich jak nadmierna ekspozycja na słońce, zmiany hormonalne, stany zapalne skóry, wiek oraz niektóre leki czy zioła.
Rodzaje plam pigmentacyjnych
Wyróżniamy kilka rodzajów przebarwień:
- Przebarwienia starcze (plamy wątrobowe, oraz przebarwienia posłoneczne, które powstają głównie w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dlatego są one widoczne przede wszystkim na twarzy, szyi, dekolcie oraz rękach. Na powstawanie tego rodzaju plam ma również wpływ wiek oraz kolor skóry. Ludzie o ciemniejszej karnacji zwykle miewają dużo większą ilość przebarwień niż osoby o jasnej cerze, ponieważ posiadają oni dużo mniej melaniny w skórze.
- Przebarwienia pozapalne. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ przebarwień powstaje w wyniku stanu zapalnego bądź uszkodzenia skóry. Przebarwienia pozapalne często towarzyszą również zmianom trądzikowym.
Jak zapobiegać hiperpigmentacji?
Na intensywność przebarwień ogromny wpływ ma światło słoneczne. Dlatego dobra ochrona przed słońcem istotnie zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania plam pigmentacyjnych.
Oferta gabinetu Medilaser
Gabinet Medilaser we Wrocławiu specjalizuje się w laseroterapii oraz medycynie estetycznej. Oferuje swoim klientom innowacyjny zabieg Ellipse, który skutecznie walczy z wszelkimi problemami skórnymi. Jest to zabieg bezbolesny, a efekty widoczne są już po pierwszej sesji. Jeżeli jesteś zainteresowany, to zapoznaj się z ofertą oraz umów się na konsultację na medilaser.pl.